Dokładanka do kraula z zatrzymaniem dwóch rąk z przodu + oddech na jedną stronę
Dokładanka do kraula z zatrzymaniem dwóch rąk z przodu + oddech na jedną stronę
MODUŁ 2
Film numer sześć to już prawie cały kraul, pomijając fakt dokładanki. Rozkładając to ćwiczenie na poszczególne elementy zacznijmy od pozycji wyjściowej. Po odbiciu od ściany utrzymuj dwie ręce z przodu z przeniesionym ciężarem na przód (spływanie z górki) i z kciukami wskazującymi kierunek pływania. Pięty wykopują wodę w stronę sufitu rozcinając delikatnie tafle. Cykl ćwiczenia rozpoczyna pociągnięcie po stronie oddechowej. Jednocześnie z jego rozpoczęciem odkręcamy głowę do oddechu wciąż utrzymując pozycje płaską na brzuchu i głowę blisko barku ręki przewodniej.
Usta są już nad wodą, a co za tym idzie jedna z soczewek okularów także. Skroń ustawiona równolegle do tafli. Nabierając oddech dokończ fazę podwodną ręki, a gdy ta dotrze w okolice biodra, czyli skończy ruch pod wodą wejdź do pozycji bocznej przenosząc ciężar na rękę przewodnią, równocześnie wyłączając nogi do szybowania i utrzymując napięcie nogi stabilizującej przez cały okres przelatywania ręki. Po nabraniu oddechu głowę wkręć do ręki przewodniej tak aby rozciąć lustro wody dopiero po wkręceniu głowy. Unikniemy tym samym nakrycia się ręką głowy, biorąc jeszcze oddech. Gdy ręka wchodzi do wody wykonujemy krótką pauzę, czyli zaznaczenie pozycji leżącej tworzące dokładankę. Pamiętaj aby akcentować wejście ręki do wody. Kończymy tym samym połowę cyklu ćwiczenia, czyli ruch po stronie oddechowej. Następnym elementem będzie praca drugiej ręki i nieoddychanie na tę stronę, a utrzymanie wzroku w kierunku dna metr przed sobą.
Pamiętaj aby podczas pracy ręki pod wodą utrzymywać ciało w pozycji leżącej na brzuchu, to bardzo ważny element tego ćwiczenia, ponieważ pozycję boczną uzyskujemy dopiero w momencie wyjścia ręki z wody. Rozcięcie tafli kciukiem ręki przelatującej nad wodą ma dać informację o tym, aby noga ślizgowa wykonała naciśnięcie w stronę dna i przywróciła ciało do pozycji leżącej na brzuchu. Wykonaj 5 kopnięć w pozycji wyjściowej i rozpocznij kolejny cykl ćwiczenia, gdzie noga, która w poprzednim ruchu była nogą ślizgową teraz będzie nogą stabilizującą.