Praca nóg w pozycji płaskiej z rękoma z przodu

Praca nóg w pozycji płaskiej z rękoma z przodu

MODUŁ 1

(ćwiczenie najlepiej wykonać w płetwach i fajce)

Pozycja leżącą w kraulu to jedna z dwóch najważniejszych pozycji w pływaniu. Zapewnia nam stabilizację oraz kontrole nad ciałem, aby płynnie przechodzić na pozycję boczną, chwytać wodę, pracować nogami do kraula oraz wymieniać przed sobą ręce na dwóch wysokościach.

Wyciągnij ramiona przed siebie w taki sposób, aby po położeniu się na wodzie głowa była osadzona między barkami, a dłonie były najgłębszym punktem naszego ciała. Tak jak w poprzednich ćwiczeniach ciężar ciała przenieś na przód w celu utrzymania bioder oraz nóg odpowiednio wysoko mając wrażenie spływania z górki. Spójrz na dno metr przed sobą, delikatnie wyciągając brodę do przodu. Niech czubek głowy rozcina taflę. Wyciągnięte ramiona z osadzoną głową między barkami powinny utworzyć na plecach lekkie zaokrąglenie, czyli delikatny garb. Będziemy wtedy mieć gwarancję, że nasz przód ciała jest wyporny, a jego ułożenie pozwoli zawiesić się barkom, szyi oraz klatce piersiowej minimalnie pod taflą. Zatopiony przód ciała pozwoli na dobrą stabilizację tułowia na wodzie i stały poziom ustawienia głowy na tafli.

Rozpocznij pracę na nogach. Wybijaj piętą wodę w stronę sufitu, tak aby pięta rozcinała tafle, a noga nie wpadała za głęboko. Kopnięcia wykonuj z przeprostu, dopinając resztę nogi w kolanie, płyto zatrzymując nogę pod taflą. Unikniemy wtedy kopania w stronę dna, a co za tym idzie — pionizowania pozycji i utrudnieniach w przenoszeniu ciężaru na przód. Zachowuj przez całe ćwiczenie kolana wkręcone do środka, kopiąc w wodę zewnętrzna częścią łydki rozpoczynając kopnięcie w biodrze.

WYOBRAŹ SOBIE, ŻE TWOJE CIAŁO CHCE „DOKLEIĆ” SIĘ DO WODY. POZWÓL, ABY WODA PODPŁYNĘŁA POD CIEBIE I POZWOLIŁA CI NA LEŻENIE NA NIEJ BEZ ZBĘDNYCH NAPIĘĆ MIĘŚNI I MOCNEJ PRACY NÓG.

Scroll to Top
PRZYSPIESZ Logo