Przerzut ręki bez ręki przewodniej

przerzut ręki bez ręki przewodniej

MODUŁ 2

Przerzut ręki nad wodą rozpoczyna nic innego jak przerabiane w pierwszym module wejście do pozycji bocznej oraz ustawienie nóg do szybowania. Zacznij ćwiczyć ten element bez ręki przewodniej, czyli z obiema rękoma na przedniej części uda oraz z pull boyem między nogami. Podczas tego elementu części grzbietowe stopy utrzymuj wkręcone w stronę dna w pozycji leżącej na brzuchu, jak i pozycji bocznej.

Poprawną pozycję boczną uzyskamy zatapiając jeden z barków, przenosząc ciężar do przodu, nadal utrzymując pozycje okrągłych pleców i nóg ustawionych do szybowania. Wchodząc jednym barkiem w stronę dna umożliwiamy drugiej części ciała rozpoczęcie przerzutu ręki, ponieważ samoistnie bark lekko podniesie się z wody. Pamiętaj, aby przenosić rękę utrzymując bark wkręcony w stronę dna, czyli wyjaśniane wcześniej już okrągłe plecy.

Parabole lotu ręki nad wodą porównać możemy do pracy cyrkla rysującego półkole. To właśnie „wkręcony” bark nie pozwoli Ci przekroczyć osi ciała, podczas przenoszenia oraz wejścia ręki do wody. W trakcie przerzutu ręka przelatywać ma obok Twojego ciała, a nie nad nim. Rękę przenoś szeroko łokciem, tak aby to właśnie on był najwyższym punktem. Przedramię za to nieco niżej, lecz cały czas z łokciem zwróconym w stronę sufitu przez cały czas trwania przerzutu. Mamy wtedy gwarancje, że to place u dłoni, a w szczególności kciuk zaliczy pierwszy kontakt z taflą, a nie np. nasz łokieć. Podczas przerzutu ręka wchodząca do wody przelatuje, jakby bark chciał zatrzymać się za uchem. W momencie wejścia na brzuch barki ustawiają się na jednej wysokości.

Wkładanie ręki palcami (kciukiem) do wody wymusi poprawne ustawienie łokcia przed samym wejściem ręki do wody. Dzięki temu bark ręki dokładanej wejdzie do wody od góry, blisko głowy, poprawnie rozcinając tafle.

Wchodząc ręką do wody utrzymuj pozycję boczną. To właśnie kontakt kciuka z taflą ma dać Ci informacje, że nogi powinny przywrócić Cię do pozycji leżącej na brzuchu zamieniając się miejscami, czyli nogą ślizgową wykonuj kopnięcie w stronę dna i w tym samym momencie zabierz nogę stabilizującą, wyrównując pozycję.

Po opanowaniu wersji bez ręki przewodniej, przejdź do delikatnej progresji tego elementu, czyli pływaj z ręką przewodnią z przodu. Pamiętaj o kciuku wskazującym kierunek pływania oraz łapaniu pozycji bocznej poprzez wkręcanie łokcia w stronę dna utrzymując przy tym prostą rękę. Przeniesienie ciężaru na przód ma nadać łatwości przelatującej ręce poprzez świadome użycie siły grawitacji. W momencie opanowania elementu wykonuj go bez deski między nogami, przy użyciu tylko fajki.

Scroll to Top
PRZYSPIESZ Logo