Praca nóg do kraula – teoria

Praca nóg do kraula - teoria

moduł 1

Pracując nogami do kraula — pamiętaj przede wszystkim o utrzymaniu kolan wkręconych do środka blisko siebie oraz obciągniętych stopach niczym baletnica. Pozwoli nam to naturalnie utrzymywać kolana blisko siebie oraz w o wiele łatwiejszy sposób kopać z tak zwanego przeprostu, czyli dopinać nogę w kolanie płytko zatrzymując ją po taflą. Dla ułatwienia możesz zastosować baniak między nogami, który ograniczy ich pracę do tego, aby odbywała się z prostej kończyny. Trzymając baniak między nogami będziesz zmuszony do trzymania ud blisko siebie.

Częstym błędem popełnianym podczas pływania „na nogach” są zbyt głębokie kopnięcia. Tak zwane pedałowanie, czyli kopanie z kolana nogą głęboko w stronę dna. To właśnie brak odbicia nogi w stronę sufitu i pozostawienie jej na sporej głębokości sprawia, że osoby uczące się pływać nie przemieszają się do przodu, tylko stoją w miejscu.

Reasumując: Wkręć kolana do środka, obciągnij palce u stóp i wykopuj piętami wodę w stronę sufitu pracując nogą nie tylko w kolanie, ale i w biodrze. Kopnięcia wykonuj z przeprostu, w taki sposób, aby noga po dopięciu w kolanie „odbijała się od wody” i znów wędrowała pod taflę.

*Wyżej opisany element przedstawiony jest w dany sposób dla osób, które źle pracują nogami. Celowo wprowadzamy przerysowany sposób pływania na nogach, aby wymusić pożądany ruch. Prawidłową głębokością nóg jest ustawienie nogi pod lustrem wody w taki sposób, aby pięta rozcinała taflę.

Scroll to Top
PRZYSPIESZ Logo