Pozycja Boczna – Teoria

Pozycja Boczna - Teoria

MODUŁ 1

Ustawienie się w pozycji wyjściowej będzie kluczowe. W pozycji na boku chcemy rozcinać wodę niczym strzała, czyli minimalizować opory wody. Tym samym umożliwić przeniesienie ręki nad wodą, oddech do boku oraz szybowanie, czyli bezwiedny ślizg, który osiągamy nie dzięki pracy nóg i rąk, a odpowiedniemu napięciu ciała.

Utrzymuj rękę przewodnią z przodu z dłonią ustawioną lekko w kierunku dna. Wkręć łokieć do dołu w kierunku osi ciała tak, aby bark ręki przewodniej wkręcał się pod brodę. Druga ręka ustawiona pod brzuchem z dłonią na przedniej części uda umożliwi utrzymywanie okrągłego barku w ręce wzdłuż tułowia oraz ogólne utrzymanie pozycji bocznej nie tracąc pozycji korzystnej do leżenia na wodzie, czyli okrągłych pleców. Ustawienie ręki na udzie koduje nam także poprawne ułożenie ręki przy wykończeniu ruchu płynąc już całym stylem, więc to bardzo ważny element w naszej metodyce.

Teraz biodra. Zakres rotacji i utrzymywanie ciała w pozycji bocznej dadzą nam odpowiednio ułożone biodra i poprawny kierunek kopnięć nogami. Nie możesz w pozycji bocznej kłaść się całkowicie na pośladku, czy też żebrach, ponieważ rozetniesz wodę jak ostrze noża i spadniesz na dno. Aby komfortowo leżeć potrzebujesz fundamentu, czyli bioder odkręconych 45 stopni w stosunku do dna. Zbyt mocna rotacja na biodrach nie pozwoli Ci w rytmiczny i żwawy sposób przechodzić z boku na bok podczas pływania całym stylem, tak więc rotuj się oszczędnie, bo to pozwoli pływać na odpowiedniej kadencji stylem.

Do omówienia zostały nam nogi, a dokładnie funkcja każdej z nich oraz kierunek kopnięć. Leżąc na lewym boku utrzymuj lewą dłoń, bark biodro oraz piętę w jednej linii. Kopiąc lewą nogą utrzymuj pozycje boczną wbijając piętę pod taflę i starając się kopać za linie lewego biodra. Drugą nogą podtrzymuj uniesione biodro wykonując kopnięcia w róg basenu (miejsce zetknięcia dna i ściany basenu) utrzymując ją wkręconą w biodrze z kolanem do środka. Nogę wybijającą wodę w stronę tafli nazwiemy nogą stabilizującą. Drugą nogę podtrzymującą lekko podniesione biodro nazwiemy nogą ślizgową. W dalszej części szkolenia będziemy używać tych określeń w celu nauki szybowania w pozycji bocznej, czyli wyłączeniu na krótką chwile pracy nóg z ich odpowiednim ustawieniem.

Scroll to Top
PRZYSPIESZ Logo